Drukuj

 

"Rośliny i Zwierzęta - Symbioza Dająca Życie"

Zapraszamy dzieci i młodzież szkolna na wycieczkę oraz lekcję przyrody w Ogrodach Hortulus w Dobrzycy!

Ogrody Hortulus to wyjątkowe miejsce edukacji przyrodniczej, łączące zabawę oraz naukę poprzez kontakt z naturą. Wycieczka do Ogrodów Hortulus to najlepsza okazja by doświadczyć różnorodności przyrody w jednym miejscu i czasie. Specjalnie opracowana Ścieżka edukacyjna dla wycieczek szkolnych, doskonale uzupełnia program szkolny o niezbędną wiedzę praktyczną zdobytą w plenerze ogrodu. Lekcja przyrody w Ogrodach Hortulus to niepowtarzalna okazja dla dzieci na spotkanie z bioróżnorodnością w ogrodzie oraz oderwanie się od szkolnej ławki. To także niezapomniana wizyta w pięknych ogrodach, które zachwycają o każdej porze roku.

Uczniowie podczas zajęć dowiadują się, które z posadzonych w ogrodach roślin, dzięki swoim owocom i nasionom pozwalają ptakom i drobnym zwierzętom przetrwać zimę. Prezentowanych jest około 25 gatunków i odmian roślin.

Program wycieczki:  lekcja przyrody w Ogrodach Tematycznych Hortulus (45 minut). Zajęcia przeprowadzane są w ogrodzie na trasie ścieżki edukacyjnej. Podczas niesprzyjających warunków pogodowych odbywają się w formie prezentacji multimedialnej w sali kominkowej. Grupy do 33 osób są oprowadzane po ogrodach przez jednego przewodnika, większe grupy przez dwóch przewodników, co zapewnia większy komfort lekcji.

Pomoce dydaktyczne:

  1. owoce, nasiona i kwiatostany drzew i krzewów, którymi żywią się ptaki
  2. budki lęgowe
  3. różne rodzaje karmników
  4. karta pracy ucznia
  5. mapa ścieżki edukacyjne

   

Dodatkowe uwagi:

* Opiekunowie wycieczek wstęp bezpłatny (1 opiekun na 10 dzieci).

* Parking dla autokarów w obu ogrodach jest bezpłatny.

* Przy terenie Ogrodów Tematycznych znajdują się: Centrum Ogrodnicze i market "Ogród i Galeria", gdzie można nabyć rośliny i pamiątki, plac zabaw dla dzieci, bezpłatne toalety.
* Istnieje możliwość zamówienia posiłku dla grup w jednym z punktów gastronomicznych, zlokalizowanych na terenie ogrodów. Zajęcia edukacyjne odbywają się w Ogrodach Tematycznych. Później grupa może przejechać do Ogrodów Spectabilis, gdzie będzie czekał na nich przewodnik. Po zwiedzaniu ogrodów, przewidziany jest czas wolny i zabawa w labiryncie. Grupy mogą rozegrać zabawę „Labirynt Mocy”, która jest doskonałym uzupełnieniem edukacyjnej części zwiedzania ogrodów o elementy rekreacyjne. Całkowity przewidywany czas pobytu (z posiłkiem) w tym wariancie to 4,5 - 5 godzin (w tym 45 minut lekcji).

 

     

 

 

Porady i wskazówki dla nauczycieli