Polish Arabic Chinese (Simplified) Czech English French German Hebrew Hungarian Italian Portuguese Russian Spanish

Ogrody Tematyczne Hortulus są otwarte od poniedziałku do soboty w godzinach 900 - 1600.

Uwaga! Ogrody Hortulus Spectabilis są zamknięte. Gości indywidualnych zapraszamy wiosną.

Ogrody Hortulus Spectabilis mogą nadal zwiedzać grupy zorganizowane zobacz tutaj.

Sklep Hortulus - Piękne Rzeczy do Domu i Ogrodu Katalog Roślin Online Katalog Bylin Online Blog Ogrodnika - Ogrody Hortulus Kalendarz Księżycowy Online

Ogrody Tematyczne

Informacja o Ogrodach

Ogród Japoński - Ogrody Hortulus DobrzycaOgrody Tematyczne Hortulus w Dobrzycy zostały założone w 1992 roku. Ich realizacja wciąż trwa. Obecnie do zwiedzania dostępnych jest 28 różnych ogrodów tematycznych. Łącznie zgromadzonych jest ponad 6 tysięcy gatunków i odmian roślin, w tym gatunki egzotyczne oraz unikalne. Ogrody znajdują się w wyjątkowo ciepłej strefie klimatycznej 7b, gdzie zimy są łagodne i występuje dużo więcej opadów niż w innych rejonach kraju. Ogrody zostały wielokrotnie nagrodzone, m.in. przez Polską Organizację Turystyczną.nagrody Ogrodów

 

 

Powierzchnia ogrodów to ponad 4 ha. Istotą tych ogrodów jest pokazanie układu roślin w kompozycjach ogrodowych i ich zastosowanie w poszczególnych ogrodach (stąd brak tabliczek z nazwami). Zwiedzanie Ogrodów Hortulus, poza oczywistym kontaktem z przyrodą, dostarcza doznań natury estetycznej i duchowej. Dlatego, też ogrody są podzielone tematycznie. Są wśród nich klasyczne, jak: japoński, francuski, śródziemnomorski, oraz te związane ze środowiskiem: ogród kamienny, skalny i wodny. Są też ogrody użytkowe, jak ziołowy, czy warzywny.

Więcej: Informacja o Ogrodach

 

Ślub w Ogrodach

Ślub w Ogrodach HortulusOgrody Tematyczne Hortulus, to niepowtarzalne, czarujące miejsce dla tych wyjątkowych Chwil życia. Nastrojowa i elegancka aranżacja klasycznego ogrodu francuskiego, japońskiego czy rosarium, bajeczny zapach kwitnących roślin oraz śpiew polnych ptaków, to wszystko czego Wam potrzeba, by ta Chwila zapisała się niezwykłym pięknem w Waszych wspomnieniach.

Więcej: Ślub w Ogrodach

Lekcje Przyrody w Ogrodach

Lekcje przyrody w Ogrodach Hortulus

Zapraszamy na lekcje przyrody do Ogrodów Tematycznych Hortulus w Dobrzycy. To najlepsza okazja by spotkać się z tak różnorodną formą przyrody w jednym miejscu i czasie. Specjalnie opracowana dla wycieczek szkolnych ścieżka edukacyjna, z dedykowanym dzieciom programem i materiałami edukacyjnymi, gotową kartą pracy dla uczniów, doskonale uzupełnia program szkolny o niezbędną wiedzę praktyczną zdobytą w plenerze i w trakcie prezentacji multimedialnych. To także niezapomniana wizyta w pięknych ogrodach, które zachwycają o każdej porze roku oraz okazja do odpoczynku od szkolnych ławek.

Więcej: Lekcje Przyrody w Ogrodach

 

Sesja Ślubna w Ogrodach

Sesja Ślubna w Ogrodach HortulusNasze Ogrody doceniają również młode pary, które pragną zachować wspomnienia z dnia ślubu w nastrojowym i malowniczym otoczeniu kojącej zieleni, w aromatycznej woni kwitnących kwiatów. Lato, to najpiękniejszy okres w naszych Ogrodach, jednak zielona świeżość wiosny lub ciepłe barwy jesieni, są również doskonałym tłem na niepowtarzalny i zachwycający plener fotograficzny. Zapraszamy do obejrzenia naszej małej galerii pleneru ślubnego i do zapoznania się ze szczegółami oferty dotyczącej sesji ślubnej.

Więcej: Sesja Ślubna w Ogrodach

"Caffebar Barwinek"

caffebar barwinekZapraszamy do "Caffebaru Barwinek" na smaczne potrawy z grilla (karkówki, szaszłyki, udka, kiełbaski, kaszanki), przygotowywane na ziołach z naszego ogrodu. Nie zabraknie również sałatek ze świeżych warzyw. Polecamy sałatkę z pomidorów i mozzarelli, sałatkę z tuńczyka, oraz grecką. Na deser Barwinek serwuje pyszne, fantazyjne desery lodowe, ciasta własnego wypieku, gofry oraz wyśmienitą, włoską kawę. Dla spragnionych polecamy schłodzone napoje i zimne piwo.

Więcej: "Caffebar Barwinek"

 

Ścieżka Głazów

menhir - hortulusPrzez lata gromadzone i zbierane były różne głazy i kamienie, które zostały wykorzystane do budowy ogrodów tematycznych w Dobrzycy. Ich rola w pewnych przypadkach jest równie istotna, jak odpowiedni dobór roślin.

Wiele z nich, mających od kilkudziesięciu kilogramów do kilkunastu ton (!), zostało znalezione w okolicach Dobrzycy. Są takie, które pochodzą z rozbiórki starych

Więcej: Ścieżka Głazów

Okazy Roślin w Ogrodach Hortulus

agawa hortulusDzięki specyficznemu klimatowi (strefa 7B) w Ogrodach zgromadzono kolekcję unikalnych, często egzotycznych, roślin. Klimat ten charakteryzuje się ciepłymi zimami, wilgotnymi i dość chłodnymi latami. Pozwala uprawiać w naszych Ogrodach nowe gatunki i odmiany, które nie miałyby szans na zimowanie w innych rejonach Polski.

Więcej: Okazy Roślin w Ogrodach Hortulus

 

Pocztówki, Stemple, Znaczek Turystyczny, Monety

 

pocztówka stempelPocztówki Hortulusa, to nie tylko kartka, na której wyślesz wakacyjne pozdrowienia do bliskich. Pocztówka, to wspaniała pamiątka z wizyty w Ogrodach oraz doskonały nośnik okolicznościowych stempli Hortulusa. Pocztówki są również poszukiwanym trofeum kolekcjonerów. Okresowo wydajemy kolejne serie, dlatego nasz zbiór jest stale rozszerzany i coraz bogatszy.

Więcej: Pocztówki, Stemple, Znaczek Turystyczny, Monety